Tető tartószerkezetének felújítása
2022. november 12.
Tetőfelújításkor a legtöbben új cserepezésre asszociálnak. Ez nem teljesen helyes, hiszen a tető alatti tartószerkezete legalább annyira fontos eleme a tetőnek, mint a héjalás. Sőt, sok esetben nem kompatibilis mindenféle új lefedéssel. Ebből kifolyóan többször kell hozzányúlni a tető tartószerkezetéhez, mint gondolnánk. Cikkünkből kiderül, mit és miként kell figyelni, cserélni felújításkor.
Egy idősebb épület tetőszerkezetének felújítása nem csak esztétikai okokból lehet időszerű. A tető feladata legfőképp az, hogy védelmet adjon az épületnek, és az épületeben tartózkodóknak. Eső, hó, szél azok a természeti elemek, melyek nem hatolhatnak át a tetőn. Ha ez teljesül, attól még nem biztos, hogy a tető jó. De mindenekelőtt azt kell tisztáznunk, hogy milyen tetőre gondolok.
Legyen az magas, vagy lapostető, az alapszerkezet, tartószerkezet felújítása mindig komoly energiaráfordítással orvosolható. Állagromboló tényezők közé mindenekelőtt a beázás számít, de magastetők esetén beázás nélkül is létrejöhet komolyabb állapotromlás. Ez abból adódik, hogy a lapostető legnkább valamilyen (kevés kivételt leszámítva) betonból készül, míg a a magastetők (ugyancsak pár kivételt leszámítva) fa tartószerkezetre készül.
Így könnyű kitalálni, hogy a legfőbb károsodások is vízzel, párával és az ebből adódó következményekkel hozhatók összefüggeésbe. Vasbeton szerkezetek hosszas eláztatásakor a beton vasszerkezete gyengülhet meg a nedvesség jelenléte miatt létrejövő korrózióval. Első jelek a födémen beázásával mutatkoznak meg, ezeket komolyan kell venni. A tetőszigetelés preventív javításával, vagy a beázást követő azonnali beavatkozással jó eséllyel megelőzhető a tartószerkezet károsodása. A beázást viszonylag könnyű észrevenni, de hosszabb ideig lakatlan, használaton kívüli lapostetős épületek esetében minden egyes repedés a falak és födémek környékén jóval nagyobb óvatosságra int. Ha a károsodás nagyobb fokú, a hiba orvoslása szinte csak bontással megoldható, és a bevatkozás nem nem nevezehető gazdaságosnak sem.
Magastetők esetében ezzel szemben a faszerkezet károsodása a jelemzőbb. Kisebb beázásokat érzékelni itt csak később fogjuk, épp ezért kell fokozottabb figyelmet fordítani a magastetők állapotára. Egy lecsúszott cserép, vagy egy eltömődött vápa olyan lokális beázásokhoz vezethet, melyek először a faszerkezet gombás megbetegedésével, vagy akár komoly korhadásos károsodással is járhat. Nyilvánvaló, hogy minél előbb észleljük a hibát, annál nagyobb eséllyel kerülhetjük el a nagyobb beavatkozás szükségét.
Tetőszerkezetek javításához meg kell határoznunk a károsodás fokát. Szerkezettől független legtöbbször kívülről befele haladunk, hiszen a csapadék is ebből az irányból támad leginkább. A tetőlécezés javítása a legkisebb javító beavatkozások közé tartozik. Erre akkor lehet szükség- elgyengüléssel járó károsodáson kívül-, ha a héjalást váltunk, azaz pl. pala helyett cserépfedésre váltunk. Cserépléc csere javasolt akkor is, ha egyszerűen új tetőfóliát szeretnénk a jobb szélvédelem érdekében.
A felszíntől egy réteggel mélyebbre kell nyúlni, ha már kívülről is látható jelei jelentkeznek a tetőszerkezet leromlásának. Ilyen jel a tetőgerinc, és a tetősíkok hullámosodása, mely az állószékek állagromlására vezethetőek vissza. Ilyen esetben a szarufák, fogópárok, székoszlopok, vagy esetleg a teljes állószék részleges, vagy teljes cseréjére lehet szükség.
Sokkal komolyabb a baj, ha hosszú ideig nem foglalkozik a gazda a tető beázásával. Ez főképp fafödémek esetén igazán veszélyes. Itt ugyanis előfordulhat, hogy az állandó áztatástól a födém egyszerűen leszakadhat. Mikor a födémgerendákat is cserélni kell, komoly beavatkozással kell számolni, melynek mind munkaerő, mind pedig költségvonzata elég magas, hiszen a tető teljes visszabontásával kell számolni.
Egyebek mellett a falazat vizesedése is okozhat gondokat a talpgerendára, és a tapszelemenre nézve.
Rovarkárok és gomba, illetve penészbetegségek megjelenése a faszerkezeten ugyancsak aggasztó lehet. Ezek különböző vegyi kezelésekkel megelőzhetőek, elháríthatók, de figyelni kell a szerek összetevőire, hiszen bizonyos anyagok (mint a DDT) az emberi egészségre ártalmasak is lehetnek, ezek tiltólistáját mindig szem előtt kell tartani.
Mint az a fenti sorokból kiderül, a legegyszerűbb, ha a tetőfedésre egyszerűen fokozottan odafigyelünk, és minden apró hibát, cseréptörést, cseréplecsúszást azon nyomban kijavítunk, hiszen mindennemű, a külső héj alá nyúló beavatkozás komoly energiákat képes felemészteni.
Írta: Szalay Csaba - dipl. építész