A térkövezett felületek karbantartása 4 egyszerű lépésben
2024. február 19.
A térkő időtálló és esztétikus burkolat, amely megfelelő karbantartás mellett évtizedekig megőrzi szépségét. Szinte határtalan lehetőséget biztosít az építészeti és kerttervezésben a változatos burkolati elem méretekkel, formákkal és színekkel. Az egyre professzionálisabb gyártási technológia lehetőséget ad arra, hogy a természet színeiben, több árnyalatban készüljenek el a kövek, így a dióhéj, a széna, a tufa vagy a hamu nem csupán fantázianevek, hanem valóban a természetből merített színvilág megjelenései a kiselemes burkolatokon. Mindez ötvöződik a térkő számos előnyével, többek között, hogy felszedhető és újra lerakható, illetve az elem vastagságától függően hatalmas terhelésnek is ellenáll, mégis rugalmas.
A rendszeres tisztítás és ápolás azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy a térkövezett felület hosszú távon is megfeleljen az elvárásainknak. 4 egyszerű lépésben részletezzük, hogy melyek a legfontosabb karbantartási feladatok.
1. A legfontosabb a megelőzés
A térkövek karbantartásának egyik legfontosabb része a megelőzés. Az impregnálás segítségével megvédhetjük a burkolatot a szennyeződésektől és a foltoktól. A burkolat impregnálását érdemes már a lerakáskor elvégezni, majd később a gyártó által megadott időszakonként megismételni. A folyamat során a felületen egy olyan vízhatlan réteg képződik, amely nem engedi, hogy az autóból kicseppenő olaj, a fákról lehulló gyümölcsök és falevelek vagy az étkezőként is használt teraszokra kerülő élelmiszerek nehezen eltűntethető, látványos foltot hagyjanak maguk után. Emellett a térkőimpregnáló szerek mélyítik a színeket, ami látványosabbá teszi a burkolatot egy különlegesebb, mosott árnyalatú térkő esetében.
2. Rendszeres tisztítás
A rendszeres tisztítás a térkövezett felület karbantartásának második fontos eleme. A napi használat során a térkövekre por és szerves szennyeződés kerülhet. Ezeket a szennyeződéseket rendszeresen el kell távolítani, hogy ne károsítsák a burkolatot. A térkövek tisztítására többféle módszert is alkalmazhatunk, melyek közül a legegyszerűbb és leghatékonyabb módszer a tisztasági seprés. A seprés segítségével eltávolíthatjuk a port, a szennyeződéseket és a faleveleket. A térkövekre kézi gyökér- vagy esetleg gépi forgókefék és nagynyomású mosók is alkalmazhatók. Vannak olyan szennyeződések, amelyeket csak vegyszeres kezeléssel lehet eltávolítani. Ilyen például az olaj- vagy zsírfolt, amely ellen a kereskedelmi forgalomban számos vegyszer létezik. A vegyszer használata előtt azonban mindig olvassuk el a használati utasítást, és tartsuk be a biztonsági előírásokat, illetve biztonsági okokból végezzünk „teszt-tisztítást”, hogy meggyőződhessünk arról, hogy a professzionális gyártási technológiával készülő prémium térkő színét a vegyszer nem változtatja meg.
3. A gyomok eltávolítása
A térkövek közötti hézagokban, a fugahomokban gyakran telepednek meg gyomnövények. Ezeket rendszeresen el kell távolítani, hogy ne károsítsák a burkolatot. A gyomok eltávolítása történhet egy erre alkalmas, a konyhai forgalomból kivont kés segítségével, de hőlégfúvót vagy gyomirtószereket is használhatunk. Ez utóbbit lehetőség szerint kerüljük, hiszen a térkő mellett a kert növényeit is könnyen károsíthatják.
4. A fugapótlás és a sérült elemek cseréje
Az elemek közt fejlődő gyomnövények gyökereinek eltávolításával sokszor a burkolat stabilitását biztosító fugahomok is a felszínre kerül. A térkövek közötti hézagokat kitöltő fugaanyag pedig fontos szerepet játszik a burkolat tartóssága és biztonságossága szempontjából. A fugaanyag idővel a csapadék miatt is kimosódhat, és szükség lehet annak pótlására, hiszen a kövek közötti rugalmas kapcsolatot a fugahomok biztosítja. Ugyan ritkán fordul elő, de a sérült vagy eltört térkőelemeket a lehető leggyorsabban ki kell cserélni, hogy ne okozzanak balesetveszélyt, és a burkolat megjelenése továbbra is makulátlan maradjon.
A térkövezett felületek karbantartása tehát nem igényel nagy szakértelmet vagy komoly erőfeszítést. A rendszeres tisztítás és ápolás segítségével azonban megőrizhetjük a burkolat szépségét és tartósságát.
A karbantartás során tehát:
- impregnálással megelőzhetjük a kövek szennyeződését,
- csak olyan tisztítószert használjunk, amely nem károsítja a burkolatot,
- a gyomok eltávolítására inkább kézi gyomlálást vagy hőlégfúvót használjunk, mint gyomirtót,
- a sérült térkőelemeket azonnal cseréljük ki.
További információért keresd szakértő kollégáinkat: https://ujhaz.hu/kereskedesek