Házépítés - 1.rész
2022. június 16.
Hogyan válaszd ki otthonod szerkezetét?
Milyen előkészületekre van szükség házépítés előtt?
Ismerd meg a legfontosabb tudnivalókat és buktatókat alábbi cikkünkből!
HÁZÉPÍTÉS – 1. RÉSZ
A házépítés előtt
Tervezés és lehetőségek – a házépítés előtt
A házépítés nemcsak az egyik legkomplexebb, de az egyik legnemesebb feladat is, amire vállalkozhatunk. Ahhoz, hogy az általunk megálmodott épület végül az elképzelt formában készüljön el, tudatos tervezésre és hatékony kivitelezésre van szükség. Kétrészes cikksorozatunkban a házépítés előkészítését és a kivitelezést érintő munkafolyamatokat és a legfontosabb tudnivalókat fogjuk számba venni, ezzel is megkönnyítve az egész folyamatot.
Sorozatunk első részében a kiválasztási és tervezési szakaszokat érintjük. A házépítés már az építkezés megkezdése előtt egy sor fontos teendővel jár. Alaposan meg kell fontolni a ház elhelyezését a telken, a házunktól elvárt funkciókat, az épület szerkezetét. Az építési tervek készítésekor, az engedélyek beszerzésén túl, a jövőbeli igényekkel is számolni kell.
Cikkünk célja, hogy megkönnyítse a jövőbeni otthonunk szerkezetének kiválasztását úgy, hogy az illeszkedjen elvárásokhoz. Először nézzük meg a lehetséges szerkezet típusokat és azok tulajdonságait.
Családi házak típusai
Ha építkezés előtt állunk és még a tervezési fázisban tartunk, több ház- és szerkezettípus merülhet fel. Összegyűjtöttük a három leggyakoribb családi ház típusokat és a velük járó előnyöket és hátrányokat. Találd meg a számodra legmegfelelőbb háztípust!
Könnyűszerkezetes házak
A könnyűszerkezetes házak építésére leginkább energiatakarékossági, környezet-tudatossági, illetve a helytakarékossági szempontok miatt esik a választás. Szintén előnynek számít a magas szintű tűzvédelem, illetve a viszonylag könnyebb alakíthatóság.
Amellett, hogy a könnyűszerkezetes házak jóval gyorsabban, átlagosan 3-6 hónap alatt készülnek el, még anyagi szempontból is kisebb befektetést igényelhetnek.
Sőt, a későbbiekben könnyebben alakíthatóak és bővíthetőek.
Számolni kell ugyanakkor azzal, hogy egy könnyűszerkezetes ház a nyári melegben hajlamos gyorsabban felmelegedni, télen pedig lehűlni, mint egy téglaépítésű.
A könnyűszerkezetes házak falainak alacsonyabb a hőtároló képessége, ezért érdemes ezt is figyelembe venni a kiválasztáskor. Viszont ezt kivitelezéskor könnyen ellensúlyozhatjuk például gipszkarton falakkal vagy tégla előtétfallal. Illetve, a ház megfelelő tájolással és árnyékoló növényzet telepítésével is könnyen befolyásolhatjuk a ház hőtartását.
Egyre népszerűbbek a könnyűszerkezetes házak, így a tartós és biztonságos eredmény eléréséhez érdemes alaposan utánajárni a kivitelezőknek. Komoly és precíz szakértelemre van szükség egy ilyen ház építésénél, viszont a megfelelő szakemberrel hamar elkészülhet álmaink otthona.
A felhasznált anyagoknak köszönhetően a könnyűszerkezetes ház hőszigetelő képessége jobb lehet, mint a hagyományos tégla szerkezetű épületéé. A megfelelő építési technológiának köszönhetően a fűtési költség kb. 30-50%-kal kevesebb lehet a hagyományos típusokhoz képest.
Gyorsházak és készházak
A könnyűszerkezetes házak kapcsán beszélhetünk még gyors- és készházakról.
Az építészmérnökök és a kivitelezők ezeket a szerkezeti súlyúkból adódóan különböztetik meg a többi háztól. Ugyanis, egy könnyűszerkezetes ház 300 kg/m2 súly alatti épület szerkezetből áll. E súly felett már a nehéz szerkezetű házakról beszélünk, hiszen egy téglából készült szerkezet már 500 kg/m2 súly környékén mozoghat.
Készháznak nevezzük az előre elkészített elemekből- (villany és gépészeti előkészítéssel), létrehozott fal -, tető- és födémszerkezetet, amiket a gyártóhelyről vakoltan, ablakokkal felszerelve, panelenként szállítanak az építés helyszínére. Amennyiben fontos számunkra, hogy az építkezés a lehető legköltséghatékonyabb módon történjen, érdemes a gyártók által előre megtervezett modul házakból választanunk, hiszen azok legyártása és összerakása sztenderd munkafolyamatokat igényelnek, ezzel is csökkentve a tervezési díjat és az egyedi elemek gyártási költségeit. A készház építési menete is sokkal jobban kivitelezhető és kevésbé függ az időjárási körülményektől.
Téglaház
A tartós és értékálló téglaházak minden bizonnyal a legnépszerűbb építési eljárásnak számítanak hazánkban. A hagyományos téglaépítésű házak igen elterjedtek hazánkban, sőt, gazdaságosan felépíthető szerkezetnek is tartják ezeket az épületeket. Emellett, a téglaházak pedig remek hő- és hangszigetelő tulajdonsággal bírnak.
Egy precízen felépített téglaház alkalmas a költséghatékony működésre, amennyiben a lakók kihasználják előnyeit és törekednek is erre. A téglaház előnyeit pedig az okostégla használatával új szintre tudjuk emelni!
Egy téglaházat felépíteni viszont elég időigényes munka - jellemzően 6 hónaptól akár 1-2 évet is igénybe vehet. Végeredményben, aki téglaépítésű házat tervez magának biztos lehet abban, hogy még sok generációnak biztosít otthont.
Vályogház
Ha házépítés előtt állunk, nagy valószínűséggel nem éppen egy vályogházról álmodozunk. Viszont, egy vályogház felépítése nemcsak költséghatékony, hanem környezetbarát megoldás is. Az alapanyagok előállításának folyamatai eleve környezetkímélőek, így a régen elterjedt vályogházak napjainkban igazi reneszánszát éli. Igaz, most már “szupervályognak” nevezzük ezeket az alapanyagokat, hiszen ötvözi a vályog kiváló szigetelési tulajdonságait a modern tervezéssel.
A vályogházak híresek a kiváló hőszigetelő - hőtároló képességükről, vagyis nyáron kellemes hűvös levegő uralkodik bennük, télen viszont eredményesen képesek megtartani a hőt. Mindezen felül, a vályogfalak a levegőben szálló port is képesek lekötni. Ráadásul a munka kevés hulladék és égéstermék keletkezésével jár, egyúttal hatékonyan kombinálható más természetes anyagokkal.
Fontos viszont megemlíteni a vályogházakkal kapcsolatban, hogy meglehetősen érzékenyek a nedvesség minden formájára, így ha emellett a típus mellett döntünk, készüljünk fel arra, hogy a vályogház nagyon hajlamos a nemkívánatos beázásra vagy egyéb nedvesedésre, így a szigetelésre érdemes időt, energiát és pénzt fordítani.
A szigetelés nélküli vályogházaknál nem ritka az sem, hogy a sok nedvesség miatt a burkolatok korhadni kezdenek, a bútorok pedig hajlamosak lesznek a penészesedésre. Ezekre kellő figyelmet kell fordítani, és a vályogház építésekor proaktív módon védekezni kell a nedvesség ellen!
A házépítés anyagi vonzatát tekintve az alapanyag kedvező ára nagyságrendileg hasonló költségeket emészthet fel, mint egy könnyűszerkezetes épület. A munkálatok ennél a típusnál rendszerint jóval több időt vesznek igénybe, ugyanakkor hangszigetelés szempontjából a vályogház a könnyűszerkezetes épületekhez viszonyítva kedvezőbb megoldásnak tekinthető.
A házak várható élettartama
De meddig is áll majd a házunk? Ez természetesen az anyagtól és a technológiától függ. Magyarországon elég eltérőek az időjárási viszonyok, az Alföldön például kimondottan szélsőséges is lehet. Bár sokan azt hiszik, hogy a faházak (ide tartoznak a könnyűszerkezetes, a rönk és a gerendaházak is) könnyebben korhadnak, valójában a megfelelő ápolással és karbantartással kimondottan hosszú életűek is lehetnek. Nézzünk pár példát az élettartamra, amit az átlagos minőségben készült, átlagos magyarországi időjárási körülményeknek kitett, átlagos rendeltetésszerű használattal igénybe vett házak esetén számolhatunk:
❖ vályogtégla falazatú építmények: 60 – 80 év
❖ tömörfalú téglaszerkezetű építmények: 150 – 200 év
❖ mészhomoktégla szerkezetű építmények: 100 év
❖ terméskő falszerkezetű építmények: 100 – 200 év
❖ beton kőszerkezetű építmények: 200 év
❖ házgyári panellakások: 80 – 100 év
❖ acélház szerkezetű építmények: 100 – 150 év
❖ öntött beton szerkezetű építmények: 80 – 100 év
❖ könnyűszerkezetes és fa szerkezetű építmények: 70 – 90 év
A házépítés várható költségei
Legyünk őszinték, a házépítés egyik legfontosabb kérdése, hogy mekkora anyagi vonzattal lehet számolni az építkezését egészét tekintve. A költségek azonban évről évre változnak és nagyon sok tényező van befolyással az építőanyagok költségére és a munkadíjakra egyaránt.
Röviden tekintsük át, milyen költségekkel számolhatunk a házépítés keretei között:
⮚ Anyagköltség – aminek a tényleges végösszege nagyban függ a felhasznált anyagok típusától, a választott márkáktól, a beszerzés helyétől, de akár az adott év gazdasági tényezőitől is.
⮚ Generálkivitelező és egyéb szakemberek munkadíja
⮚ Tervezési díj, engedélyek beszerzése – a házépítés megkezdése előtt ezekkel a tételekkel is számolni kell, az engedélyek beszerzésére több százezer forintos összeg is lehet, így célszerű erre külön félrerakni.
⮚ Közművek bevezetésének költsége – a telek közműellátottságától függ ennek a díja.
⮚ További berendezések és automatizálások költségei – opcionálisan a szauna, jacuzzi, öntözőrendszer, elektromos autó töltő, automata garázskapu, riasztórendszer, vagy a kerti medence üzembe helyezése is növelheti a házépítés költségvetését, bár ezek elsősorban luxuscikkeknek minősülnek. Az egyedi igényeink mindig nagyban befolyásolhatják az összköltségeket.
⮚ Energiahatékonysági beruházások - a hőszivattyú, a napelemes rendszer telepítése vagy az egyéb alternatív megoldások (mint pl. fürdővíz tárolása és felhasználása WC-ürítésre) egyaránt növelik az építkezés költségeit, ugyanakkor az ilyen típusú fejlesztések a kedvezőbb fenntartási költségeknek köszönhetően hosszú távon megtérülnek. Ezeket akár utólag is elkészíthetjük, ilyen esetben érdemes utánanézni az otthonfelújítási támogatásnak.
⮚ A házunk berendezése - a legutolsó momentum. Ennek költségei külön lapra tartoznak, hiszen olyan tényezők befolyásolják, mint az egyéni igényeink, álmaink, terveink; vannak-e korábbról bútoraink vagy minden új lesz-e. Sőt, egy belsőépítész vagy lakberendező felkérése is növelheti a költségeinket.
Összegzés
Otthonunk szerkezetének kiválasztása és kialakításának megálmodása akár egy életre meghatározhatja mindennapjainkat. Fontos, hogy mind funkcióban, mind designban illeszkedjen a benne élők stílusához és életviteléhez. Tervezzük tudatosan leendő otthonunkat figyelembe véve az igényeinket és mindennapi szokásainkat egy szakértő tervezővel karöltve! Cikksorozatunk második részében a házépítés kivitelezésének lépéseit és fontos tudnivalóit foglaljuk össze.
Ha segítségre van szükség az építőanyag beszerzésnél, jól jönne néhány ötlet és tanács a munkálatokhoz, akkor bátran keressen fel minket és mi örömmel segítünk álmai otthonának elkészítésében!
Látogass el országszerte több, mint 80 újHÁZ kereskedésünk egyikébe, és munkatársaink segítenek a tökéletes anyagok kiválasztásában és beszerzésében.