Beltéri ajtók felújítása öt lépésben Barkácsolás

Beltéri ajtók felújítása öt lépésben

2023. szeptember 24.

Habár az időjárás viszontagságainak nincsenek kitéve a beltéri ajtók, állapotuk idővel ezeknek is nagymértékben romolhat. Néhány év alatt elvetemedhetnek fizikai hatások, vagy a terek között eltérő hőmérsékleti és páraviszonyok miatt. Amellett, hogy már megjelenésükben sem esztétikusak, előfordulhat, hogy funkciójukat sem tudják betölteni, nem zárnak jól, vagy nyikorognak használat közben. Nem csak az ajtólap, maga a tok is ki van téve a hétköznapi használattal járó hatásoknak, például a fal hőtágulásából adódó feszültségeknek, a különböző okokból adódó rezgéseknek, vagy a felmosás során a felületét érő nedvességnek.

Így kezdjünk neki az ajtófelújításnak!

Első lépésként vizsgáljuk meg az ajtót és az ajtókeretet. Az állapotától függően két dolgot kell eldöntenünk. Az egyik, hogy érdemes-e felújítani, a másik az, hogy nekifogunk-e saját magunk? A válaszokat leginkább a tok és az ajtólap állapota határozza meg.

Régi, olajjal mázolt, vagy a standard fenyő ajtóknál bátran nekiláthatunk a felújításnak. Fém, illetve laminált ajtók esetén, nem túl jó ötlet szakértelem nélkül belevágni a feladatba. Gyári profi festett ajtókkal is hasonló a helyzet, hiszen az ipari technológia által létrehozott egykor gyönyörű kiinduló állapotot, laikusként megismételni szinte lehetetlen.

Az ajtólap és a tok felújításának lépései

1. Állapotfelmérés
Mielőtt leemelnénk az ajtólapot, nézzük meg, mennyire vetemedett el, és mérjük fel, kell-e gyalulni majd belőle, vagy sem. Ha igen, akkor ez egyidejűleg jelöljük is! Miután levettük, fektessük az ajtólapot egy stabil, vízszintes felületre és a könnyebb munkavégzés érdekébe szereljük le róla a zárat, a kilincset, a cilindert és a zsanérokat!

2. Régi festékréteg eltávolítása
Következő lépés a rajta lévő festékréteg eltávolítása. A legjobb és legbiztonságosabb módszer erre a hőlégfúvó, amelynek hatására fellazul a festék, és a spakli, amivel pedig lekaparhatjuk azt. Természetesen lehet egyéb festékeltávolító készítményeket is vásárolni, amelyek a felületre kenve felhólyagosítják a korábbi festéket, amit aztán le kell kaparnunk. Ezeknél a termékeknél kiemelendő, hogy mindig tartsuk be a gyártó használatra vonatkozó előírásait és használjunk megfelelő védőfelszerelést is! Mivel ezek különösen maró hatású anyagok, mindig jól szellőztetett helyen dolgozzunk!

3. A felület előkészítése
A festék eltávolítása után, az ajtólapon lévő repedéseket kenjük ki folyékony fával, majd az előírt száradási idő letelte után, csiszoljuk egyenletesen simára felületet! Durva vászonnal kezdjük, majd egyre kisebb szemcséjűvel folytassuk és fejezzük be a műveletet! A csiszolás minőségét befolyásolhatja, hogy később majd milyen festékkel szeretnénk lekenni az ajtót. Ha szeretnénk, hogy szépen látszódjon a fa erezete, ezért lazúrt választunk, abban az esetben kiemelten fontos, hogy a teljes felületet gondosan és aprólékosan készítsük elő. Ha olajfestéket választunk, nem kell annyira felcsiszolni, elég ha mindenhol sima és egyenletes a felület, durva szemcsék nélkül.



Itt jegyeznénk meg, hogy a lazúr gyakran kockázatos döntés, hiszen sokszor nem tudhatjuk előre, hogy mi rejtőzik a régi festékréteg alatt. Ha az ajtólap több elemből lett összeillesztve, nem mindegy, hogy azok egymáshoz képest miképp helyezkednek el, mennyire szépek az illesztések és az is meglepetés lehet, hogy egyáltalán mennyire tetszetős a festékréteg alól előbukkanó fa erezete.
A következő lépésben a tok felújításával folytatjuk. Az előkészítést és csiszolást ugyanúgy kell elvégeznünk, mint az ajtólap esetében. Előfordulhat, hogy a tokozat alja elrohadt, ebben az esetben azt a részt le kell vágni és pótolni kell. Ha esetleg mozog a tok, rögzítsük megfelelően (szükség szerint tokrögzítő csavarral), majd nyomjuk ki pur habbal a réseket, végül javítsuk ki a vakolatot és a festést.

4. Alapozás, festés
Elérkeztünk az utolsó lépéshez, jöhet a festés! A mázolandó felületeket zsírtalanítanunk kell és pormentessé tenni, ezután jöhet az alapozó felvitele. A legoptimálisabb az, ha az alapozót és a festéket ugyanannak a gyártónak a termékcsaládjából választjuk, mert így lehet garantáltan jó eredményt elérni. Ha mégsem így döntünk, akkor kövessük a gyártói utasításokat, vagy kérjük szakeladó segítségét az üzletben! A lazúrfestékekhez létezik előre színezett alapozó is, a még szebb eredményért választhatjuk ezt is.

A mázolás után előfordulhat, hogy az első festékréteg nem fogja be megfelelően és egyenletesen a felületet. Ilyenkor szükséges még egy réteg felvitele, ezt azonban csak akkor tegyük meg, ha az első réteg száradási idejét kivártuk. Apró és fontos tanács, hogy se a megmunkálandó felületet, sem a frissen festett darabokat ne tegyük ki közvetlen napsugárzásnak. Jól szellőző, de ne huzatos helyen dolgozzunk, ahol tisztaság van, és nem kell attól tartanunk, hogy a szálló por elcsúfítja a száradó ajtólapunkat.

5. A megújult ajtó visszaszerelése
Miután teljesen megszáradt az utolsó festékréteg is, visszaszerelhetjük a korábban levett alkatrészeket és feltehetjük a helyére a megújult ajtónkat. A küszöblécet, a cilindert és esetleg a kilincseket is érdemes ilyenkor újra cserélni, ezzel is fokozva az új hatást.

Láthatjuk, hogy egy ajtó felújítása nem kis munka, és nem is különösebben egyszerű. Komoly feladat, ami maximális odafigyelést igényel, de megéri a fáradozást, hiszen az újjávarázsolt ajtók látványa sokkal szebbé teszi az otthonunkat.

          

Széchenyi 2020