A természet tökéletessége mindennapjainkban Design

A természet tökéletessége mindennapjainkban

2023. április 30.

A művészek, építészek, dizájnerek egyaránt szívesen merítenek ihletet a természeti alakzatokból, és gondolják újra az adott formában rejlő lehetőségeket. A méhek napja kapcsán, a hatszögletű méhsejt forma felhasználási módjait mutatjuk be az építészetben, lakberendezésben.

De vizsgáljuk meg először magát a formát! A jelek szerint a méhek nagyon jó matematikusok, a szabályos hatszög ugyanis az a forma, amelynek szögei a lehető legnagyobb teret zárják be, az építéshez szükséges anyaghasználat azonban minimalizálható a segítségével. Emellett pedig statikai szempontból vizsgálva, a legnagyobb teherbírással rendelkező alakzat! Hogy még egy picit a matematika talaján maradjunk, fontos megemlíteni, hogy a szabályos hatszög olyan forma, amellyel átlapolás nélkül fedhető le a sík! Hát nem fantasztikus?

A hatszög iránti érdeklődés és rajongás, már a régi korok építészei körében is megjelent. Templomokban, járólapokon és kupolák díszítésében gyakorta feltűnik ez az alakzat. A forma, talán pont tökéletességéből és praktikumából adódóan is, kortalannak mutatkozik, hiszen a mai napig népszerű az építészetben és a lakberendezésben egyaránt.

Az adott stílusnak megfelelően kivitelezve, éppúgy illik egy letisztult modern, minimalista stílusú otthonba, mint egy romantikusabb enteriőrbe. Egy hatszögekből álló falipolc vidám színekben tökéletes kiegészítője egy fiatal szobájának, míg visszafogottabb színekben akár egy irodában is megállja a helyét.

De nem csak kisbútorokat, vagy kiegészítő dizájner alkotásokat választhatunk, amelyek a hatszög tökéletességének jegyében készültek. Falburkolatot, csempét, padlólapot is találunk ilyen mintázattal vagy formával.

Padló- és falburkolatok esetében maximálisan kiaknázható a korábban már említett tulajdonsága a hatszögnek – vagyis az, hogy segítségével remekül lehet lefedni a síkot, a látvány pedig egyszerre lesz elegáns és játékos. Ha különböző színű hatszögekkel játszunk, egyedi és dinamikus hatást érhetünk el, akár a konyhában, akár a fürdőszobában.

Arra azonban érdemes odafigyelnünk, hogy ne vigyük túlzásba a forma használatát, hiszen nagy felületen zavaró lehet, és a kuszaság érzetét keltheti. Ha a méhsejt motívumot alkalmazzuk például a konyhánk csempéjéhez, a padló mindenképpen legyen egyszínű, kevésbé hangsúlyos.

A hatszöggel egyszerűen a lakásunkba csempészhetjük a természet alkotta precizitást, és egy kis fantáziával különlegessé tehetjük a nappalinkat, az előszobát, vagy akár a hálót is.

Épített környezetünk csinosítgatása, modernizálása mellett, ne feledkezzünk meg a természeti környezetünkről, és a benne élő többi élőlényről sem! Sokkal tartozunk nekik, hiszen mindenre a legjobb megoldást képesek adni, ha odafigyelünk és megértjük a miérteket. Gondoljunk hálával a méhekre, hogy nem csak mézet, méhviaszt, méhpempőt és mézet adnak a számunkra, hanem ezzel a nagyszerű formával hozzájárultak az építészetünk tökéletesítéséhez is.

Széchenyi 2020