Az építőipari munkaerőhiány

2019. március 13.

Az építőipar az elmúlt időszakban egyre nagyobb lendületet vett Magyarországon, az egyetlen, amely a tartós növekedést akadályozhatja, az ágazatban tapasztalható súlyos munkaerő- és szakemberhiány. Az újHÁZ Centrum szakértői szerint ennek érdekében szemléletváltásra van szükség: fel kell ismerni, hogy a bérek emelésén kívül a szakemberek számára jobb munkakörülményeket kell nyújtani, biztos alapokon nyugvó gyakorlati oktatásra valamint a szakmunka megbecsülésére van szükség.


A kivitelezői kapacitáshiány továbbra is erőteljesen megnehezíti a rendelésállomány teljesítését az egész szektorban. A jelentős számú megkezdett kivitelezés ellenére is jól látszik, hogy több hónapos csúszásokat szenved szinte minden beruházás.

Munkakörülmények javítása

Az utóbbi néhány hónapban a béremeléseknek köszönhetően elkezdtek hazajönni a külföldön dolgozó magyar szakemberek, azonban még mindig jelentős a kivándorló és a környező országokba rendszeresen ingázó szakmunkások száma. A magasabb bérezés nem csupán az egyetlen ok, amely a külföldi munkavégzésre sarkallja őket. A Nyugat-Európában tapasztalható jobb és biztonságosabb munkakörülmények, a fix munkaidő és az egyéb juttatások vonzóvá teszik számukra az ország elhagyását. Az elvándorlást tetézi az elöregedés az ágazatban, sok a nyugdíjközeli vállalkozó, akik után nem jönnek újak. Az újHÁZ Centrum szakértői szerint az építőipari szakiskolákban végzettek közül 10-ből 2 fiatal marad csupán szakmában. “Az anyagi és munkahelyi körülmények mellett ennek oka az építőipar alacsony presztízse, a fejlődés, az előrelépés lehetőségének hiánya.” - ismertetik az okokat az építőanyag-kereskedelmi hálózat szakemberei. A munkakörülmények javítása elengedhetetlen az építőipari munka vonzóbbá tételéhez. A lakosság nagy részének nagyjából ugyanaz jut eszébe az építkezéseken végzett munkáról: nehéz, piszkos, ki van téve az időjárás viszontagságainak. Ezzel ma nehéz vitatkozni, de a munkavégzés körülményeinek, a munkahely biztonságának, a pihenőidő helyének és körülményeinek javításával, korrekt munkaidőkeret előírásával sokat lehetne javítani a dolgozók helyzetén, a szakma megítélésen. Sőt, sokkal szigorúbb alapkövetelményeket kellene kötelezővé tenni és ellenőrizni, és államilag támogatni. Ezek nélkül biztosan nem sikerül az építőipar presztízsét emelni, márpedig jelentős részben a bérezésben és a minőségi munkakörülményekben mutatkozik meg a szakma megbecsülése, ami ide vonzhatja az utánpótlást.

Kilátások

Tisztán látható, hogy az iparági szereplőknek együtt kell tenniük a mindnyájukat érintő probléma ellen, különben az építőipar még kedvező gazdasági környezetben sem tudja hozni az elvárható növekedést, mert teljesen megnyomorítja a munkaerőhiány.

„Azt gondolom, hogy az idei év nagy kihívása az lesz számunkra, hogy miként tudunk reagálni az ágazati munkaerőhiányra, illetve hogy maga az építőipar és a beszállítók milyen megoldásokat lesznek képesek megvalósítani a túlkereslet, a kapacitáshiány és a munkaerőhiány mérséklésére. Különösen figyeljük az ácsok helyzetének alakulását: azt látjuk ugyanis, hogy ezen a területen vannak a legnagyobb gondok. Az újHÁZ Centrum eddig is szívügyeként tekintett a kétkezi munka presztízsének növelésére, és ez idén sem lesz másként. Fontosnak tartjuk, hogy a fiatalok felismerjék, hogy az építőipar biztos megélhetést tud nyújtani számukra, és bízunk abban, hogy más nagyvállalatok is követik majd a példánkat.”-nyilatkozta Dr. Rázsóné Szórády Csilla, az újHÁZ Centrum cégvezetője.

A kulcs a meglévő minőségi munkaerő megtartása és a fiatalok bevonzása, valamint az ágazat munkaerő-éhségének enyhítése a technológiai innovációk bevezetésével, magas színvonalú képzéssel támogatva. Az újHÁZ Centrum a Szakma Sztár Fesztivál támogatójaként az ács szakma népszerűsítését tűzte ki célul az idén. Magyarország meghatározó építőanyag-kereskedelmi hálózataként kiemelten fontosnak tartják az építőiparhoz kapcsolódó munkák vonzóvá tételét, hiszen minden nap tapasztalják az ágazatban jelenlévő munkaerőhiányt.

További híreink

Széchenyi 2020