Hasznos tudnivalók automatizált kertkapuk kivitelezéséhez
2022. szeptember 28.
A kerti kapuk közös jellemzője, hogy nagyobb méretűek, mint a kizárólag személybejárati funkciót ellátó gyalogkapuk, így egy személyautó, vagy akár teherautó is be tud hajtani rajta. Kényelmünk érdekében ezeknek a kertkapuknak a működését akár automatizálhatjuk is, aminek köszönhetően hazaérkezésünkkor már ki sem kell szállnunk az autóból, egy gombnyomással nyithatjuk, zárhatjuk az udvarunkra vezető bejáratot.
A kapu anyagát tekintve sokféle lehetőségünk van, választhatunk fémből, fából, vagy műanyagból készültet is. Arra kell ügyelnünk, hogy szerkezetileg stabil és masszív legyen a választottunk, hogy hosszú évekig bírja a terhelést. Ha motoros kaput szeretnénk, a másik lényeges pont, hogy a kaput tartó oszlopok állékonysága megfelelő legyen, mivel az automatizált kapu által nagyobb terhelésnek lesznek kitéve, mint a manuális nyitású társai. Ilyenkor ugyanis a motor apró rázkódást kelt, valamint a kapu mozgatásából adódó ellenállás egy helyen összegződik. Egy egyszerű példán át szemléltetve, ilyen helyzet az, amikor nagyobb szélben kell megtartani a motornak a kaput.
Hogyan válasszunk kapunyitó motort?
Amikor motort választunk a kapuhoz, mindig vegyük figyelembe a kapu súlyát és szélességét is! Ezen kívül befolyásolhatja a döntést az is, hogy hova tudjuk majd a kapunyitó motort rögzíteni és milyen kapunyitó megoldást kell preferálnunk. Ha nem már meglévő kapuhoz szeretnénk motort, hanem újonnan telepítjük az egész rendszert, érdemes a süllyesztett, talajba épített kivitel mellett döntenünk, hiszen sokkal esztétikusabb ez a megoldás.
Szárnyas kapu, vagy tolókapu? Ez itt a kérdés!
Szárnyas kapu esetén egyszerűbb dolgunk lesz, ha a zsanérokat kis keresztmetszetű fém oszlop tartja. Ha az oszlop vastagabb építőanyagból készült (tégla, beton) de a belső síkjához közel vannak rögzítve a kapu zsanérjai, könnyebb lesz az átalakítás. A mozgatómechanizmus felszerelése után a vezérlőelektronikát külön helyre, vagy oszlopra is rögzíthetjük. Ez az az elektronikus egység, amely az érzékelők jeleit fogadja, feldolgozza és ezek alapján vezérel. A hozzá érkező jeleket a végálláskapcsolók és a biztonsági szenzorok küldik, amelyek arra ügyelnek, hogy senkit és semmit ne csukhasson oda a kapunk.
Ha a zsanérok egy szélesebb oszlop belső síkjának közepén helyezkednek el, arra is van megoldás. Ilyen esetben csuklókaros megoldást kell választanunk, amelynek hajlított csuklóval ellátott karja lehetővé teszi, hogy az oszlopot ívben kikerülve, pontosan nyitni és zárni tudja a kaput.
Amennyiben tolókapura vágyunk (ami lehet két oldalról betolható is), kapunként egy-egy fogasléc rögzítése szükséges. Erre fog csatlakozni a motor, amely a mozgatást végzi. Ezen kívül be kell szerelnünk egy görgős-sínes egységet is.
A rendszerhez csatlakozik egy fényjelző berendezés, és adott esetben hangjelző is, amely jelzi a kapu működését, illetve figyelmeztet, hogy a kapun keresztül megindulhat a közlekedés.
Távirányítóval, vagy telefonnal?
A kapu vezérlőelektronikájához kapcsolódik a rádióvevő egység, melyet leggyakrabban léptető-kódos távirányító vezérel. Léteznek azonban már még intelligensebb megoldások is, melyeknél ezt a rádiós távirányítást kiválthatjuk és mobiltelefonos applikáció segítségével nyithatjuk, zárhatjuk a kapunkat. A nagyobb fokú biztonság mellett, utóbbi megoldásnak nagy előnye az is, hogy utólag a zárásokat, nyitásokat le is kérdezhetjük a telefonunk segítségével.
Akkumulátoros, vagy hálózatról üzemeltethető?
Áramforrás tekintetében léteznek hálózatról üzemeltethető és akkumulátoros megoldások is, amelyeket gyorstöltővel tölthetünk. Az utóbbi változat akkor lehet jó megoldás, ha az áramforrás túl messze van a kaputól és a kiépítés nem, vagy csak nagy anyagi áldozat árán oldható meg. Áramkimaradás esetén a kapuk kuplungját ki lehet iktatni egy kulccsal.
Összességében elmondhatjuk, hogy a vágyainkat és a kiépítés lehetőségeit mérlegelve, biztosan tudunk elektromos kaput választani. Érdemes úgy meghozni a döntést, hogy ez hosszú távú beruházás, így keressünk olyan megoldást, amelyre több év garanciát is ad a gyártó. A jó kapuk ma már halkan működnek, lágyan és könnyen záródnak. Fontoljunk meg mindent alaposan a vásárlás előtt, mert ha jól választunk, hosszú évekre könnyíthetjük meg az életünket!