Élvédők és különböző szegélyek Építkezés

Élvédők és különböző szegélyek

2023. november 6.

Az igényes burkolat nem csak tartós, hanem biztonságos és ellenálló is. Ezt az ellenállóságot sem a csempék, sem a lapburkolatok, sem pedig a vakolatok nem tudják maguktól. E burkolatok az élekben és a csatlakozásoknál gyámolításra szorulnak, mellyel az élkialakításuk megerősíthető. Hogy hány helyre, milyen formában használunk élvédőket, cikkünkből derül ki.

Ma, ha ellátogatunk az ország bármely építőanyagtelepére, szinte minden építőanyag óriási választékával találjuk szembe magunkat. Nincs ez másképp a burkolóanyagok, de a burkolati kiegészítő kellékek, mint szegélylécek, élvédők esetén sem. A tisztánlátás érdekében csokorba vettünk pár alaptípust, melyekre minden építkezőnek szüksége lehet.

Különböző szegélylécek és élvédők elsősorban a burkolat épségének megőrzéséért, de bizonyos esetekben a személyes biztonságunkért is felelnek. Legyen az bármilyen lapburkolat, lépcsők burkolása esetén mindig fokozott veszélyt jelent a megcsúszás. Ez ellen pedig tenni kell. Mindezek mellett nem utolsó szempont az sem, hogy az esztétikus lapburkolás kialakítása sokkal egyszerűbben megy, ha élvédőhöz igazítjuk a lapozás élét.

Lapburkolattal ellátott teraszok lépcsőinél elengedhetetlen, hogy valamilyen formában gondoskodjunk a csúszásmentesítésről. Nem csak fagyban, vizes, sáros időben is fontos a cipőtalp jó tapadása a lépcső élén. Erre a célra több megoldás is létezik. Egyszere a burkoláskor, az utolsó lapok lefektetése előtt, a csemperagasztóba fektethető az egyik legtartósabb megoldással a lépcsőélvédő, csúszásgátló profil. Több gyártó kínál ilyen profilokat natúr, színezett, vagy eloxált kivitelben is. A felületkezelt lécek természetesen idővel megkophatnak. Aki a látványos kopástól retteg, nyugodtan választhatja az egyszerű, fémszínű alapváltozatot. Ezen kívül léteznek duplán biztosított megoldások: fém profilba integrált gumibetéttel.


Sokan azonban nem építették be a burkolás idején a csúszásgátló profilokat. Nekik sem kell feltétlen visszabontani. Csúszásmentesítést, de élvédőt is rögzíthetünk felületre, ragasztással. A csúszásmentesítés érdes, mint a csiszolópapír, megjelenésében ez sokkal diszkrétebb egy utólag felragasztott élvédelemnél.
Persze nem mindenki szereti, ha szeme egy burkolt felületen egynél több anyagot lát. Nekik készítenek a minőségibb lapokat gyártó cégek kimondottan a burkolat anyagából készült peremcsempéket, melyek élben erősítettek, gyakran a csúszásveszély elkerülése érdekében bordázottak is.

Beltéri lépcsőknél nem ennyire kritikus a helyzet, hiszen itt páralecsapódás, vagy csapadék nem igazán várható. Beltérben, padlón jellemzően inkább a burkolatváltó profilokra nagyobb az igény. Nyilván nem egyszerű két különböző anyagú burkolatot a csatlakozásuknál egymás szintjébe hozni, és szép elválasztást kialakítani. Erre való a burkolatváltó profil. Kisebb egyenetlenségeket ki lehet vele küszöbölni, de akár síkban maradó ajtóküszöbként is alkalmazható.

Vakolt falak esetén szó sincs szintkülönbségek kiegyenlítéséről. Egyszerűen csak nagyon sérülékeny a vakolt fal sarka, mely erősítés nélkül könnyen sérül, lepattanhat. Nem kell hozzá nagy erő, elég, ha nekigurul a porszívó. Nyilván léteznek utólagos élvédők is, de az igazi a szemnek láthatatlan marad, készüljön akár fémből, akár pedig műanyagból. A vakolás előtt kell rögzíteni, lehetőség szerint a vakolatba rabicolással kell bekötni.

Az élvédelem mára ott is elterjed, ahol nem feltétlen van kitéve a burkolat túlzott igénybevételnek. Ilyen hely a fürdőszoba is. Itt is választhatunk többféle típus közül. Műanyag vagy fém, lekerekített vagy sarkos, ezt mind az ízlésünk szerint válasszuk ki. A fürdőszobában alapvetően az esztétikus élzárás a fő érv, mely miatt az élvédelem elterjedt. A léceket színét érdemes mindig a fuga árnyalatához hozzápasszítani.

Az élvédelem egy speciális fajtája, mely a kültéri lapburkolatokat hívatott megvédeni, elsősorban a víz, és fagykároktól, mely nem más, mint a vízcseppentő profil. Ez is,- mint a legtöbb élvédő, a lapburkolat előtt, a csemperagasztóvel kerül rögzítésre. Szerepe, hogy a terasz, vagy bármilyen burkolt felületről lecsöppenő víz ne tudjon a lapburkolat alá visszafordulni, beszivárogni, mivel a profil elvezeti azt nemcsak a burkolattól, de a faltól is. Így a felfagyás okozta károsodástól védi meg a burkolatot.

Mint az a fentiekből kiderül, ma már szinte minden eshetőségre van egy olyan fémprofil, mellyel a burkolatot strapabíróbbá, esztétikusabbá tehetjük. Érdemes tehát személyesen is utánanézni, mielőtt belekezdenénk a munkába.

Írta: Szalay Csaba - dipl. építész

Széchenyi 2020