Ajtó nélküli lakás Design

Ajtó nélküli lakás

2017. március 22.

Az ajtó már a múlté. Persze nem a külső ajtókról beszélünk, azokra még mindig szükség van. Télen a hideg, nyáron a meleg, és egész évben a hívatlan vendégek ellen. A belsőépítészetben viszont, köszönhetően a modern térszervezésnek, jelentőségüket vesztették a tereket lezárni hivatott nyílászárók. A wc-ket leszámítva, gyakorlatilag minden ajtó feleslegesnek számít, de akár még az illemhely is lehet a szabad térélmény tárgya.

 

De vegyük sorra a tereket….

Az előszoba már nem válik külön a halltól vagy nappalitól, inkább kiegészül az alkalmi használatnak megfelelően. A cipők és kabátok helye a gardrób. Az ajtó nélküli terek legnagyobb előnye, hogy hozzáadódnak a mellettük álló térhez és így szükségszerűen megnövelik azt. Nincsenek ajtók, amik korlátozzák mozgásterünket.

Talán az egész nappali térszervezés irányváltása az “amerikai konyhával” kezdődött. Egy térbe koncentrálta a főzést, étkezést, pihenést. Először csak a kapcsolat alakult ki a funkciók között, az átadó ablakokon keresztül, majd jöttek a bárpultok, és mostanra teljesen egybefolyt minden.

Ez jót tett a konyha design kultúrának is, mivel egyenrangú kialakításra volt szükség a konyha és a nappali bútor kiegyensúlyozott kapcsolata miatt. Most már egy térben van az előszobánk a hozza tartozó közlekedővel, esetleg lépcsővel, valamint az előbb felsorolt, konyha-étkező és nappali is.

Innen egy nyitott, de rejtett gardrób folyosón keresztül jutunk a szintén egyterű hálószobába. Itt is egy légtérben találjuk a gardróbot és most már a fürdőszobát is. Egyre többen szeretnének kádat a hálóba. A kádat pedig követte minden más, és így nőtt egybe a fürdő a hálóval.

Haladunk előre a lakásban, de még mindig nem találkoztunk egy ajtóval sem. Most jönnek, azok a helyiségek, ahol már felmerülhet egy-egy ajtó használata, de ez is csak ízlés és életmód kérdése.

gyerekszobára kerülhet ajtó, de ki is kihagyható jó térszervezéssel. A vendégszoba és a dolgozószoba ugyan ebbe a kategóriába tartozik. Gondoljunk csak arra, hogy a vendégeinket hányszor szállásoljuk el a nappaliban, vagy milyen gyakran dolgozunk a pihenő terekben. Ha életmódunkba belefér, itt spórolhatunk két ajtót.

A végén ismét eljutottunk az illemhelyig, ahol lehetünk kicsit engedékenyebbek, vagy legalább a vizuális lehatárolásról gondoskodjunk.

Az ajtó nélküli lakások nagyon barátságosak és tágasak. Legtöbbször sokkal világosabbak is, mivel a nagyméretű nyílások nem csak a tereket kötik össze, de a fénynek is szabad áramlást biztosítanak. Ha úgy érezzük, tudnánk ilyen szabad életet élni otthonunkban, hanyagoljuk az ajtókat és azok árát költsük inkább lakásunk szebbé tételére.

Széchenyi 2020