Tetőfedés okosan, milyen szempontokat vegyél figyelembe?
2023. március 30.
A tetőfedés egy összetett mérnöki és kivitelezési folyamat, mely komplikáltabb, mint ahogy azt gondolnánk. A tetőre akár úgy is gondolhatunk, mint egy kalapra. Azontúl, hogy esztétikus megoldás a védelemben is óriási szerepe van. A tető az építmény legfelső burkolata, mely véd az időjárás viszontagságai ellen, és biztonságban tartja a belső teret.
Ebben az útmutatóban pontosabban is kifejtjük, hogy miért nem érdemes félvállról venned a tetőd kialakítását vagy felújítását, és inkább tetőfedő szakemberre bízni a munkafolyamatot. Megnézzük, mik a legnépszerűbb tetőfedő anyagok, és tanácsokat adunk, hogy a tető meghatározásánál milyen szempontok mentén érdemes gondolkodnod.
4 fő indok, hogy miért nagyon fontos a megfelelő tetőfedés
A tetőfedés fontosságát, még a mindennapi nyelvhasználatunk is jól nyomatékosítja, hiszen a ’tető van a feje felett’, tulajdonképpen a biztonság és menedék szinonimája. Az alábbi 4 pontban összefoglaljuk, hogy otthonod szempontjából miért is ennyire fontos a tető.
1.A tetőfedés védelmet nyújt a külső környezeti hatásoktól
A lakóház egész szerkezete elválasztja az otthon belső terét a külvilágtól, védi a benne lakókat és vagyontárgyaikat. Azonban a tető fedése nélkül az épület lakhatatlan lenne.
A profin és minőségi módon kivitelezett tetőfedés védelmet nyújt a napsugárzás, szél, eső, hó, faágak és egyéb törmelék ellen.
A tetőnek az építmény stabilitásában is hatalmas szerepe van, így nagy szilárdsággal kell rendelkeznie.
2.Vízelvezetés
A tető a falakkal ellentétben sokkal jobban véd az csapadék ellen, hiszen kialakításának köszönhetően könnyebben elvezeti a felgyülemlett nagy mennyiségű vizet.
Ha a tető rossz állapotban van, az könnyen beázáshoz vezethet, és előbb-utóbb a penészgombák megjelenésére kell számítani. A meghibásodott és elhanyagolt tetőszerkezet azonban életveszélyes is lehet, hiszen a nagymértékű beázás akár a plafon beszakadásához is vezethet.
3.Szigetelés és energiahatékonyság
A tetőfedés nemcsak a biztonságot, de a komfortérzet is javítja, nem is beszélve arról, hogy segít a pénzmegtakarításban, és növeli a ház értékét. A tető megfelelő szigetelése biztosítja, hogy az épület télen benntartsa a hőt, nyáron pedig ne engedje felforrósodni a helyiségeket. Amennyiben a tető nem tudja visszaverni a napfényt, a hőt átadja a lakótérbe.
Egy nagy napfényvisszaverő képességű tető akár 30%-kal is csökkenthetik a felszíni hőmérsékletet. A minőségi tetőfedés tehát nemcsak a komfortérzetet, de az energiahatékonyságot is növeli, így a könnyen lefaraghatsz a fűtésre-hűtésre vonatkozó számláidból.
A jó állapotú tető csökkenti a levegő beáramlását, ugyanakkor megfelelő légáramlást biztosít a padláson.
4.Megjelenés és tartósság
A tető elsőszámú kritériuma, hogy mindenek felett erősnek és tartósnak kell lenni. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy csakis a szakszerűen elkészített, legjobb anyagokból készült tetőszerkezet nyújt védelmet. Egyúttal a szakértelemmel kivitelezett tetőfedés növeli a ház vonzerejét, így meghatározó szerepe lehet az ingatlan értékében is.
Praktikus tippek, melyeket érdemes figyelembe venned az ideális tetőfedő meghatározásához
A tetők esetében kialakításuk vagy felújításuk során gyakran felmerülhet a kérdés, hogy melyik a legjobb megoldás? Ha két szóval akarjuk megválaszolni: attól függ. Ugyanis ahhoz, hogy a lehető legjobb döntést hozzuk, több szempontot is figyelembe kell vennünk, pl. az otthon típusa, a területre jellemző időjárás, különböző engedélyek, esztétikai vonzerő stb.
Milyen tetőfedő anyagok közül választhatok?
A tetőfedés gyakorlata szinte egyidős az emberiséggel. A legelső tetők szalmából, nádból vagy más természetes tetőfedő anyagból készülhettek. Mára azonban a választék jócskán kibővült, és ez teszi lehetővé a megannyi stílust.
Agyag tetőcserép
A tetőfedés világában az egyik legklasszikusabb és legnépszerűbb anyag, az agyagcserép. A cserepek hasonlóan készülnek, mint a tégla alakjuk és mintázatuk szerint nevezik el őket. Tartósak, gazdaságosak, nem vezetik a hőt, továbbá esztétikusak. Hátrányuk, hogy nehéz súlyuk miatt növelik a tetőszerkezet súlyát.
Kerámia tetőcserép
A kerámia tetőcserép egy nagyon tartós, jó hangszigeteléssel bíró stílusos megoldás lehet a tetőfedés során, azonban nemcsak költségesebb, de a beépítése is nagyobb szakértelmet igényel. A kerámia tetőcserepek alkalmasak a viszonylag szokatlan formájú tetőkhöz, de nehezek ezért, ezért megerősített szarufakeretet igényelnek.
Trapézlemez
A tetőcserepeken kívül más tetőfedő anyagok közül is választhatunk. A trapézlemez egy költségbarát anyag, súlya könnyű, továbbá könnyen felszerelhető. Ezzel a megoldással biztosan valódi kortárs, indusztriális hangulatot kölcsönözhetsz lakóházadnak. Ez a tetőfedő anyag az olyan területeken is előnyös, ahol nagy mennyiségű hó esik, mivel a sima felületéről lecsúszik a hó.
Zsindely
A tetőfedés e módja elsősorban a 20. század elején volt népszerű, gazdaságos és tűzálló anyagként vált elismertté. A bitumenes zsindelyek üvegszálas alátéttel rendelkeznek, és mindkét oldalukon speciális bitumenes keverékkel vannak bevonva. A zsindelyek külső oldala színezett, így bármilyen stílusú otthon megvalósítható velük.
Lapos vagy magas legyen a tető?
Akár a lapos vagy magas tetőszerkezet mellett tesszük le a voksunkat a legfontosabb, hogy a szerkezet szilárd legyen. A lapos tetők neve kicsit megtévesztő lehet, hiszen ezeknek is legalább 10°-os lejtéssel kell rendelkezniük, hogy az esővíz lefolyjon róluk. Ahhoz, hogy meghatározd, hogy a lapos tető alkalmas-e a házadhoz mindenképp kérd ki tetőfedő szakember véleményét. A nem szakszerűen megépített tetőszerkezeten panghat a víz, amely idővel beszivároghat a helyiségekbe.
A magasabb tetők hajlásszöge jellemzően 25-30°-tól kezdődik, hogy a csapadékot elvezesse. A csapadékosabb régiókban a magas dőlésszögű tetők az ideálisabbak, a szeles vidékeken pedig inkább a lapos tetőfedés bizonyulhat jobb választásnak. A meredekebb tetők egyik előnye a lapos tetőkkel ellentétben, hogy lehetővé teszik a tetőtér beépítését.
Itthon többnyire a magas hajlásszöggel rendelkező tetők az elterjedtebbek, azonban a mediterrán, modernebb stílusú tetőket is sokan választják.
Tetőszerkezet stabilitása
Minden egyes háznak egyedi a tetőszerkezete, azonban mindegyik rendelkezik tetőgerendával. A tetőgerenda a tető fakerete, amely a tetőfedés során keletkező terheket viseli. A kötőgerenda megakadályozza az épület falainak összeomlását. Ahhoz, hogy a tető szilárd és stabil alátámasztást kapjon, többféle szempontot is jól szem előtt kell tartani, pl. a tető formáját és súlyát, a hőtechnikai követelményeket, valamint a kémények és tetőablakok elhelyezkedését.
A csapadékvíz elvezetése ereszcsatornán keresztül
Egy komplett tető szinte elképzelhetetlen az ereszcsatorna és a további bádogos munka nélkül. Az épületek vízmentességében nagy szerepe van mindkettőnek. Az ereszcsatorna akár a ház díszítőeleme is lehetne, elsődleges funkciója azonban, hogy az esővizet egy vízelvezető rendszerbe vezesse el.
Ereszcsatornát különösen abban az esetben nagyon fontos felszerelni, ha pince is van, mivel az esővíz könnyen eláztathatja azt. Akkor is szükséges van rá, ha a tető csak kisebb mértékben nyúlik túl a házfalakon, vagy ha a talaj agyagban gazdag, mivel az könnyen elnyeli és megtartja a vizet.
A tetőfedés körültekintés igényel, bízzuk tetőfedő szakemberre
Egy profi tetőfedő szakember rendelkezik a tető felszereléséhez szükséges tapasztalattal és eszközökkel, ismeri a helyi építési előírásokat ezek pedig lehetővé teszik, hogy a munkáját is gyorsabban végezze.
A tetőfedő szakember elmagyarázza a lehetőségeket, tanácsokat ad, segít kiválasztani a megfelelő anyagokat, és az elejétől a végéig intézi a munkafolyamatot, mellyel nem kis időt és gondot spórolhatunk meg magunknak.
Az elképzelésünknek megfelelő tetőt, és több éves garanciát kapunk
A tető fedése az egyik legfontosabb befektetés, amit otthonunk és családunk biztonsága érdekében tehetünk. Egy szakember tudja, hogy a tetőfedés során pontosan milyen szempontokat kell figyelembe venni, milyen minőségi anyagokat kell használni, hogy a tető jól szigetelt, tartós és mégis esztétikus legyen.
Egy profi vállalkozás garanciát vállal a tetőfedés során felhasznált anyagokra és a munkájára, így bármi probléma esetén a felelősség nem minket terhel. Bár a tetőfedés ára mindenképp egy mérlegelendő szempont, tetőfedő szakember kiválasztásakor nem mindig a legalacsonyabb ajánlatot kell elfogadni.
A tetőfedés nem olcsóbb, ha magunknak akarjuk megoldani
Akármilyen tapasztalt barkácsolók vagyunk, a felújítási munkákba nem érdemes, sőt veszélyes is egyedül belefognunk. A tető kialakítását vagy javítását minden esetben bízzuk tetőfedő szakemberre. A tetőfedés sok biztonsági kockázatot rejt magában, és egy bizonytalan mozdulattal akár életveszélyes helyzetbe is hozhatjuk magunkat, vagy károkat okozhatunk otthonunkban.
Egy tető felszerelése vagy javítása nem hasonlítható össze a kisebb otthoni projektekkel. Gyakran tévesen gondoljuk, hogy az általunk vagy ismerős által végzett munka alacsonyabb összegből is kihozható. Valóigaz a tetőfedés árakban lehetnek különbségek, azonban egy profi vállalkozás munkájával hosszú távon egy biztonságos és energiatakarékos otthonba fizetünk be.
Összefoglaló
Most már te is tudod, hogy a szakszerűen kivitelezett tetőfedés miért olyan nagyon fontos.
A tető védelmet nyújt az időjárás viszontagságai ellen, emellett a hőszigetelésben, és ezáltal az energiatakarékosságban is kiemelet szerepe van.
A tető kialakítása egy időigényes is kissé költséges beruházás, amely apróbb kényelmetlenségekkel is járhat. Ha felújítási munkálatokba vágunk, elképzelhető, hogy ideiglenesen máshova kell költöznünk. A tetőfedés előnyeit és hátrányait mérlegelve azonban egyértelműen kijelenthetjük, hogy az utóbbi az, amely eltörpül.
Egy jól megtervezett, és szakképzett tetőfedő által felszerelt tető évtizedeken át fogja védeni az otthonodat, ezért az egyik legfontosabb befektetés, amit a saját és családod biztonsága érdekében megtehetsz.