Polisztirol szigetelés, de melyik legyen? Grafitos vagy sima?
2019. január 23.
Az évszakok ugyan kezdenek eltolódni a naptárban, annyi azonban még mindig igaz, hogy egyelőre még mindig négy évszakkal kalkulálhatunk. Az épületek szigetelésére többféle lehetőségünk adott, de ha a költségek mértéke jelentős befolyásoló szempont, akkor biztosan felvetődik lehetőségként a polisztirol hőszigetelő lapok használata, hiszen ez az egyik legkedvezőbb árú megoldás.
Ám ha idáig jutottunk, akkor jön a következő kérdés: grafitos legyen, vagy sem? Ennek eldöntésében szeretnénk most segíteni azzal, hogy kicsit körbejárjuk a polisztirol témát.
A szintetikus keményhab szigetelőanyagok típusai
Expandált (EPS) polisztirol
Az expandált polisztirol ömlesztett gyöngy formában és táblás kivitelben egyaránt elérhető. Széles körben alkalmazott szigetelőanyag. A gyöngy változat üregek utólagos kitöltésére alkalmas, táblás formában, kevés kivételtől eltekintve, szinte bármilyen épületszerkezethez használható. A táblás változatban a gyöngyök között levegő található, mégsem szellőzik igazán jól, ám kiválóan szigetel. Hőátbocsátási tényezője alacsony, 0,039 W/m²K. Külső falak, lapostetők, magastetők szigetelésére is alkalmazható, annak figyelembevételével, hogy a tartós nedvesség és pára rontja a hőszigetelő képességét.
Extrudált (XPS) polisztirol
Ez a változat kizárólag táblás kiszerelésben elérhető, anyagsűrűsége magasabb, hőszigetelő képessége is hasonlóan jó, hőátbocsátási tényezője 0,035-0,040 W/m²K. Jobb ütés- és nyomásállósági tulajdonságokkal rendelkezik, valamint a nedvességgel szemben is jobban ellenáll, ezért lábazatok és pincék szigeteléséhez is kiválóan alkalmazható.
Grafitos polisztirol
A grafitos polisztirol úgy készül, hogy a hagyományos expandált lap alapanyagához grafitport adnak adalékul, annak érdekében, hogy szigetelőképessége javuljon. Az így megalkotott szigetelőanyag körülbelül 20-25 %-kal mutat jobb értéket, mint az ugyanolyan vastagságú EPS polisztirol. U értéke 0,032 W/m²K. Előnye, hogy kisebb vastagságú hőszigetelő réteg felvitelével, ugyanazt a hatást érhetjük el, mint egy vastagabb fehér EPS, vagy XPS polisztirol lappal. A grafitpor a gyúlékonysági tulajdonságát sem befolyásolja, az adalékanyagoknak köszönhetően.
Ezek után azt gondolhatjuk, hogy a grafitos polisztirolnak csak előnyei vannak, ám a szürke színből adódhatnak hátrányaink is, különösen akkor, ha a szigetelési munkákat a nyári hőség időszakára tervezzük. Ezek a lapok ugyanis a direkt napsugárzás hatására erősen felmelegedhetnek, ami miatt a falra történő felragasztás, vagy a már felragasztott lapok rabicolása is meghiúsulhat, mivel a forró felületen túl gyorsan köt a ragasztó. A fehér expandált lapok esetén ez nem probléma.
A gyártók igyekeztek kiküszöbölni ezt a hátrányt, így bizonyos típusoknál olyan felületkezelést alkalmaznak, aminek köszönhetően a grafitos lapok részben visszaverik a rájuk eső fényt, így a felmelegedés mértéke kisebb lesz. Az ára viszont az elkészítési technológia okán 20-25 %-kal magasabb, mint a hagyományos fehér tábláké. Ha a vékonyabb szigetelőréteg alkalmazása a cél, akkor viszont ugyanazért az árért hasonló szigetelési értékű, de vékonyabb rétegvastagságú eredményt érhetünk el.
Azt se felejtsük el, hogy ha már drágább grafitos polisztirol vásárlásán gondolkodunk, érdemes számításba vennünk a kőzetgyapotot is, mint lehetőséget, amely 30-35 %-kal ugyan drága a polisztirolnál, cserébe viszont kiválóan engedni szellőzni a falazatot és nem éghető.
A környezetünk védelméért és az alacsonyabb fűtésszámláért sokat tehetünk a szintetikus polisztirol alapanyagú szigetelések alkalmazásával is, de ha van rá anyagi lehetőségünk, dönthetünk úgy is, hogy áldozunk inkább a természetes anyaghasználatra és kőzetgyapotot választunk helyette.